KATLI FIRINLAR

KATLI FIRINLAR

Katlı Fırınlar, endüstriyel ekmek ve pastacılık sektörünün en önemli yapı taşıdır. Tarihi, insanlık tarihi kadar eski olan fırınlar, teknolojinin gelişmesiyle sürekli yenilenmektedir. Bundan dolayı da fırın teknolojisinde sürekli yenilik ve iyileştirme yaşanmaktadır. Son yıllarda ev tipi fırınlar kadar, toplu üretim için kullanılan endüstriyel fırın talebi de oldukça artmıştır.

Günümüzde ekmek, pasta, bisküvi gibi unlu mamuller üretimi yapılan işletmelerde katlı fırınlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu fırınlar, klasik fırınlara göre birçok avantaj sağlamaktadır.

Altı fazla pişmiş, hatta yanmış, üstü tam pişmemiş; içerisi hala çiğ, hamur kalmış ürünle karşılaşma her usta şefin korkusudur. Bu problem ancak ısının fırın içerisinde düzgün bir şekilde dağılmasını sağlamakla çözülebilir. Klasik fırınlarda çok yaygın yaşanılan bu problem katlı fırınlarda yaşanmamaktadır. Çünkü burada fırın içi ısı iletimi temasla ve ışıma ile sağlanmaktadır. Bu yöntemle, ısının fırın içerisinde dağılmasını daha düzgün hale getirmektedir. Fırının altından başlayan ısı, tepsiler ve katmanlar arasında düzgün bir yayılımla fırının en üst noktasına kadar çıkmaktadır. Böylece her noktası eşit pişmiş harika ürünler üretmek ve müşterilere sunmak mümkün olmaktadır.

Katlı fırınların bir önemli avantajı da yer, zaman ve enerji tasarrufu sağlamasıdır. İşletmelerin üretim maliyetlerini artıran önemli faktörlerin başında kullanılan alan gelmektedir. Özellikle kira işletmelerde bu maliyet çok daha fazla olmaktadır. Katlı fırınlarda tepsilerin üst üste yer almasıyla birim alanda daha fazla üretim yapılabilmektedir. Enerji maliyeti, pişirme sistemlerinin önemli bir kalemidir. Bu nedenle enerji tasarrufu yapan sistemler sektörde tercih edilmektedir. Çok zaman olur ki fırının tüm kapasite ile çalışması gerekmez. Bu durumda fırının tamamını ısıtmak demek gereksiz enerji harcamaktır. Klasik fırınların baş ağrısı yapan bu sorunu da katlı fırınlarda çözülmüştür. Pişirim sırasında boş olan tepsilerin kapatılarak ısınmasının engellenmesi mümkündür. Bu, işletmeler için önemli bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Katlı fırınlar, üreticilere tamamen kontrol edebilecekleri bir pişirme orta sağlar. Pişirme sıcaklığı, pişirme süresi gibi değerler tamamen ustanın kontrolünde ve dış etkenlerden etkilenmeyen durağan bir yapıdadır. Bu, üreticinin aynı kalitede ürünü sürekli üretmesini sağlamaktadır.

Yine katlı fırınlar, üreticiye çok önemli esneklik sağlamaktadır. Günümüzde katlı fırın üreten firmalar, her tepside farklı ürün pişirme imkânı sağlayan ürünler üretmektedir. Pişirme tepsileri birbirinden izole oldukları için ürünlerin birbirine koku karıştırmaları da engellenmiştir. Her tepsinin pişirme ısısı, pişirme süresi gibi değerlerini ayrı ayrı girme imkânı veren bu fırınlar, kullanıcılara büyük bir esneklik ve rahatlık sağlamaktadır.

 Katlı fırınlarda enerji verimliği ve kullanım esnekliği merkezli araştırma geliştirme faaliyetleri yoğun bir şekilde devam etmektedir. Özellikle enerjiyi daha iyi kullanacak malzeme, ısının daha hızlı ve daha düzgün yayılmasını sağlayacak tasarımlar, kullanıcının verimi artıracak ergonomik fırınlar konusunda yoğun çalışma ve rekabet vardır.